Jezioro Tarnobrzeskie

Jezioro Tarnobrzeskie – zbiornik wodny utworzony poprzez zalanie wodą z pobliskiej Wisły wyrobiska górniczego o powierzchni 560 ha i głębokości do 110 m powstałego po odkrywkowej eksploatacji siarki w Tarnobrzegu.

Historia

Likwidacja kopalni trwała od 1994 roku, kiedy to zaczęto zabezpieczanie brzegów wyrobiska, w 2009 roku zalew został całkowicie wypełniony wodą. Skarb Państwa wydał na ten cel 1,5 mld zł.

Charakterystyka

Zbiornik wodny ma powierzchnię 455 ha i głębokości do 42 m (jest to czwarty najgłębszy sztuczny zbiornik w Polsce). Zostanie on docelowo zagospodarowany na cele rekreacyjne. Dziewięćdziesiąt procent wpuszczanej wody ma I klasę czystości.

Turystyka

10 lipca 2010 r. dokonano otwarcia tymczasowej plaży przy zalewie, która liczy 100 metrów szerokości, a usypana została z tysiąca metrów sześciennych piasku. Na obszar kąpieliska prowadzi ścieżka rowerowa. Przy zalewie funkcjonuje klub jachtowy Kotwica, a także znajdują się parkingi i zaplecze gastronomiczne.

Festiwal Nowy Brzeg – Nowa Fala

Nowy Brzeg – Nowa Fala jest odbywającym się nad Zalewem Machowskim festiwalem piosenki żeglarskiej, połączonym z regatami. Do 2011 roku odbyły się cztery edycje tego festiwalu.

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=exJKY1US1Dk&feature=related”]

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=7C1_ETV72MU”]

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.